Tıkalı Boru Açma

Tıkalı Boru açma tesisat şirketleri arasında genel bir terimdir. Tıkalı gider açmagider borusu açma, genel olarak boru tıkanıklığı açmanın  genel adıdır.  Yağ ve kirlerin birikerek tıkadığı tesisat hatlarında tıkanıklık açma işlemidir. Tıkanan su boruları nasıl açılır diye araştırdığınızda sonuçlarda bu işlemin teknoloji sayesinde yapıldığını, robot, makinalı kılavuz artık ne derseniz, artık teknolojinin yardımıyla bu tıkanıklklar kırmadan dökmeden açılabildiğini göreceksiniz. Borular yağlanma ile sık sık kirlenir, bir kir diğerini kendine çeker, biri diğerini, üst üste birikirler ve yağlarda bu kirlerin çimentosu olur. Bez, Saç kılı, tuvalet kağıdı, bunun gibi suda çözünmeyen tüm maddeler boruları tıkar ve zamanla baş edilemez hale gelir. Bu temizleme robotları, kirli su tesisatlarının birleşim noktaları olan dirseklerden dönebilir, ve tıkanıklıklar her nerede olursa olsun böylece açılabilir. Teknolojinin imkanlarıyla mekanik cihazlar, robotlar da önemli fakat tıkanıklığın görüntülenmesi kamerayla tespit edilmesi ve temizliğin kameralarla yeniden kontrol edilip, sonucun garantiye alınması da oldukça önemli bir aşama.

Lavabo, banyo ve mutfak giderlerindeki suda çözünmeyen her madde tıkanıklık için neden oluşturuyor. Borulara yapışan maddeler veya boruların dirseklerinden veya içinden geçerken toplanabilecek büyüklükteki maddeler giderrek diğer maddeleri de kendisine çekip, adeta kanın pıhtılaştığı gibi pıhtılaşarak orada bir tabaka meydana getirir ve baskınlardan tutun, daha genel tesisat hasarlarına kadar birçok soruna önayak olabilir bu tıkanıklıklar.

Eski yöntemlerle tıkanıklık açma işlemlerinde tüm dış yüzeydeki tesisat ekleme yerleri açılarak kontrol edilirdi ve bunun yapılabilmesi için de birçok yer kırıp dökülürdü. Ortaya çıkan masraf korkunç, verilen emek bezdirici, ev sahibinin yüklendiği ağırlık ise altından kalkması çok zor bir yük olurdu.Tüm bu eski yöntemler artık geride kaldı ve yüklü masrafların yerini ev bütçesini sarsmayan masraflar aldı. Teknolojinin yardımını kullanan bu mekanik ve kameralı görüntüleme imkanı da sunan cihazlar ile artık tıkanıklık açma oldukça kolay bir işlemdir işini bilen bir uzmanın elinde.

Tıkalı kanal açma esnasında oluşan tıkanıklık pis mi yoksa temiz sudan mı kaynaklanıyor bunu tam olarak anlayabilmek için öncelikle tıkanıklığın bulunduğu nokta tam olarak tespit edilebilmelidir. Cihazlar, hiçbir kırma dökme işlemi uygulamadan tıkalı boruları açma amacıyla bu bölgeye ilerler, görüntüleyerek tıkanıklık hakkında bilgilendirir ve içindeki kalın teller sayesinde de bu tıkanıklıkları açar Bu işlem yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Bu işlem öyle rahat ve güvenlidir ki etrafta ne bir kir, ne bir koku hiç bir sorunla karşılaşmazsınız.

Peki bu tıkanıklıklar neden kaynaklanıyor? Pimaş olsun, Lavabo boruları olsun, gider boruları bir miktar eğimli yapılmalıdır, yaılmalıdır ki eğim sayesinde suyun akışkanlığı artsın ve maddelerin bir yerde toplanma olasılığı azalsın. Tüm kullanımlarda borular aşınır ve bu aşınmalar sürtünme oluşturur gelen geçen maddeler için. Tıkanıklık açma hizmeti eskiyen borularda gerekli hale gelir zaten. Bu aşınmalara maddeler tutunur, zamanla kendisine daha çok madde çeker ve Pimaşlarda özellikle bu nedenle tıkanmalar oluşur. Lavabolarda da aynı şekilde Eğimsiz lavabo atık su gider borularında yıllarca kullanım sonunda tıkanıklık yaşanır. Genelde ana boru bağlantı yerlerinde ve dirsek dönüşlerinde tıkanmalar meydana gelir. Lavabodan su gitmez. Su geri gelmeye başlar ya da banyo ortasındaki giderden su taşmaya başlar. Tüm bu sorunlarda kalitesiz ve bilgisiz tesisatçıların izine rastlamak mümkün. Tıkanmış boru nasıl açılır diye araştırmanızın bu noktadan sonra pek faydası olmaz çünkü artık profesyonel müdahale şart hale gelmiştir.

Banyo giderleri, klozetin hemen kenarında bulunan veya banyonun ortasında bulunan süzgeç halindeki giderlerdir. Banyo tıkanıklıklarında veya su baskınlarında banyodaki suyu tahliye etmek gibi bir görevleri vardır.

Banyoda boruların birleşme yerlerinden tıkanıklık yaşandığında banyo giderinden su taşması meydana gelir. Robot sistemi denilen kanal açma makineleriyle bu tür tıkanmalar kırılmadan tıkalı tuvalet açma yöntemi ile açılır.

Birçok firma kanalların temizlenmesinde ve görüntüleme esnasında kayıt hizmeti verebilmektedir, bu temizliğin teyidi için önemli bir hizmettir. Yeni teknolojiler ile  30 metreye kadar kanal borularında görüntüleme yapılabilmektedir. 300lük boru çapına kadar görüntüleme imkanı mevcut, görüntü esnasında kanal borusunda probleme rastlanırsa arızanın noktasal yerini tespit etmekte artık mümkündür.  Bu alanda da kaliteden şaşmamak ve iyi bir araştırma yaptıktan sonra hangi firmadan hizmet alacağımıza dikkat etmekte fayda var. Araştırma için internet sitelerini ziyaret etmek, firmaların referanslarını göz atmak ve kaç senelik bir firma olduğu, tecrübelerini araştırmak size genel bir fikir verecektir. Sonucunda sizi yarı yolda bırakmayacak firmaları seçmeye çalışarak tüm tesisat sorunlarınıza en uygun çözümü bulabilirsiniz

Su Kaçak Bulma

Hiç bir yere zarar vermeden kırmadan ve dökmeden garantili kaçak su tespiti yapıyoruz.

Su Kaçak Bulma

Ev veya iş yerinizde oluşan istenmeyen kaçak suları kırmadan kolayca noktasal olarak tespit ediyoruz.

Tuvalet Açma

Takalı tuvalet açma için son teknoloji harikası özel robot cihazlar kullanmaktayız